خانه تکانی در چند مرحله

به جرات می توان گفت که تمام زنان خانه دار می دانند که خانه تکانی شب عید را نباید در روز های پایانی سال انجام دادو از مدت ها قبل از سال تحویل و با برنامه این کار را کرد.

خانه تکانی نیز مانند بقیه رسوم قدیمی آماده شدن برای عید نوروز دارای فوت و فن هایی است که قصد دارم در چند مرحله آن را برای شما تشریح کنم.

با توجه به این که این روز ها کمتر کسی پیدا می شود که به صورت تمام وقت در خانه باشد و کار نظافت را به تدریج انجام دهد، هیچ چیز بهتر از یک برنامه ریزی خوب و حساب شده نمی تواند کمک حالمان شود.

– زودتر از پایان سال خانه تکانی را شروع کنید

همان طور می دانید در پایان سال کارهای زیادی مانند خرید سال نو، خرید هدایا، آماده سازی کارت های تبریک، پایان کارهای نیمه تمام و بسیاری از کارهای دیگه وجود دارد و بهتر است خانه تکانی مثلا در اواسط اسفند ماه انجام شود. این کار علاوه بر آنکه کارهایتان را بدون فشار روحی و عجله انجام می دهید، محاسن دیگری هم دارد؛ مثلا قالیشویی ها به خاطر فشار کاری در انتهای سال سرشان شلوغ است و آنجور که باید (به علت خستگی، شلوغی کار و …) فرش ها تمیز نمی شود و یا حتی ممکن است فرش هایتان به خوبی خشک نشوند و در موقع تحویل نم دار باشند.

– فهرستی از کار هایی که می خواهید انجام دهید تهیه کنید

ابتدا کارهایی که لازم است برای خانه تکانی انجام دهید را لیست کنید و دقت کنید که چیزی از قلم نیافتد. بعد کارها را اولویت بندی کنید. مثلا بهتر است ابتدا از اتاق ها شروع کنید، اولویت بعدی می تواند پرده ها باشد چون بعد از شستن نیاز به اتو دارد و اگر قصد دارید به خشکشویی ببرید مثال فرش ها برای این نیز صادق است، نظافت آشپزخانه را برای آخر نگه دارید و … به همین ترتیب که کارها را اولویت بندی کردید برای هر کدام زمانی که نیاز است صرف کنید را نیز یادداشت کنید.

هر کار که تمام شد آن را از لیست خط بزنید، با این کار حس خوبی به شما دست می دهد و با انرژی بیشتری به کار ادامه می دهید.

– برای خود وقت استحرات و تفریح نیز قرار دهید

بسیاری از خانم ها خانه تکانی را بیکباره انجام می دهند و دوست دارند طی چند روز همه کارها تمام شود، که این کار برای آنها مشکلاتی مانند خستگی بیش از، نارضایتی اعضاء خانواده به خصوص همسر و … را به دنبال خواهد داشت و همین امر ممکن است سال تحویل را خستگی و بد خلقی سپری کنند. پس بهتر است در هنگام کار زمان هایی را برای استراحت و حتی تفریح نیز بپردازند و یا در بین خانه تکانی یک روز را برای خرید اختصاص دهند. با این کار هم خرید سال نو را انجام داده اند و هم خستگی در کرده اند.

– کارهای سخت را به تنهایی انجام ندهید

کارهایی مانند تغییر دکوراسیون را به تنهایی انجام ندهید، این کار باعث خستگی دوچندان می شود و حتی ممکن آسیبی به شما برسد. معمولا بعضی از آقایان سعی می کنند هنگام خانه تکانی به هر بهانه ای که شده در منزل نباشند و یا از کمک کردن شانه خالی کنند اما در موارد بخصوصی مانند تغییر دکوراسیون با ترفند هایی مانند اگه تلوزیون در فلان جا باشه راحت هستی؟ یا نظرت در مورد جای کاناپه چیه؟ می توانید از آقایان کمک بگیرید

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در print
Print
اشتراک گذاری در email
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تمامی حقوق برای آنی کار محفوظ است.